Historie souboru

 

Soubor začal působit v roce 1993 v Základní škole Žalanského v Praze 6 Řepích pod jménem Dráteníček. Navštěvovaly ho děti ve věku 1. - 4. třídy. Byl výjimečný tím, že všichni jeho členové hráli na nástroje, zpívali a dívky navíc tančily jednodušší tance. Byl to především hudební soubor.
Dráteníček
prvních deset let především koncertoval (kolem 40 koncertů za pololetí). Na festivaly nebylo v této době zvykem jezdit a bylo také obtížné získat sponzory.

Soubor získal řadu ocenění v rámci Prahy (soutěžní přehlídka Pražské folklórní unie, Pražské dětské olympijské hry, Jarní Petrklíč, celostátní soutěž Sedmikvítek, Pražská snítka a jiné).

 

Na jaře roku 2003 poprvé vyjel za hranice na Mezinárodní hudební festival mládeže do belgického Neerpeltu, kde získal ve své kategorii první cenu. 

Protože škola, kde soubor vznikl, byla zrušena, přesídlil soubor díky panu řediteli Mgr. Dunděrovi na ZŠ na Dědině.

Po generační výměně, kdy se členkami souboru staly žákyně této školy (léto 2004), došlo k výrazné změně v zaměření souboru. Zatímco dosud všichni členové "dělali všechno" (hráli na nejrůznější nástroje, zpívali, tančili..), nyní se obě složky, instrumentální a taneční, oddělily.

Soubor pozměnil jméno na Musica e Danza a zaměřil se mnohem více na kvalitu jednotlivých složek, zejména tance.

Vedoucí souboru, Helena Séquardtová, se zaměřila na orchestrální sekci souboru a služebně nejstarší zakládající členka Dráteníčku, Adéla Nedvědová, převzala vedení dívčí (pěvecké a taneční) složky, ujala se role choreografky a začala prosazovat nový styl folkbalet po vzoru slovenského souboru Lúčnica. V dubnu 2004 začala na této škole vést také první přípravná oddělení, kde během následujících 5 let vychovala nové členky souboru.

Soubor začal postupně přidávat na závažnosti ve zpěvu, aranžích i choreografii, a tak hlavní koncertní oddělení několik let tvořili převážně dospělí profesionální muzikanti, zpěváci a tanečníci. Toto období trvalo přibližně 5 let v letech 2011 - 2016.

V roce 2016 byla tato etapa slavnostně uzavřena účastí souboru na Mezinárodním sborovém festivalu v rakouském Bad Ischlu, po které došlo k další generační výměně, jednak v členské základně, jednak i ve vedení. Členy souboru se staly děti ve věku 9 - 14 let - vedení této dětské skupiny se ujala někdejší sólistka a choreografka souboru Adéla Nedvědová, a protože začala studovat skladbu na konzervatoři, soubor také změnil repertoár - kromě lidových písní pod vedením Heleny Séquardtové (a choreografky A.N.) se nově začal věnovat i pěvecké a taneční interpretaci písní moderních, jejichž autorkami jsou obě vedoucí souboru (Adéla Nedvědová - hudba a choreografie, Helena Séquardtová - texty). Je to hudba, která nese rysy tradičních kompozičních technik, ale přitom je současná a nápaditá.

Tato fotogalerie je prázdná.

Dětský sbor Musica e Danza, který na jaře 2015 vznikl, už ale stihl také několik cen posbírat - například na soutěži Jarní Petrklíč v roce 2015 (zlatá stuha), 2017 (zlatá stuha a Absolutní vítěz festivalu) a 2018 (zlatá stuha) nebo v roce 2016 A 2018 na Mezinárodním sborovém festivalu Prague Christmas, kde získal ZLATÉ PÁSMO, Vítěze kategorie a zvláštní cenu poroty za pohybové ztvárnění. A další úspěchy ho jistě ještě čekají...

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode